Si të qëndroni të shëndetshëm në 2024   Lexoni tani

I mallkuar nga dashuria

Zemër me vrapim, me ethe, ndiheni të shqetësuar apo të zhytur në hale? Mund të mos jetë ftohje - mund të jeni të mallkuar nga dashuria. Mësoni gjithçka rreth tij këtu.

Përditësuar së fundi më Prill 29, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Korrik 10, 2022.

Nëse ndonjëherë ju është thyer zemra, ju është krijuar fantazma ose keni pasur dëshirë të madhe për dashuri, mund të keni përjetuar sëmundje dashurie. Ja cilat janë shenjat dhe si të shëroheni.

A ju ka munguar ndonjëherë dikush aq shumë sa të jeni të sëmurë? Po në lidhje me ndjenjën e fortë të dëshirës për një person që nuk ndihej në të njëjtën mënyrë?

Ose mbase keni dëgjuar histori të çifteve që kanë qenë bashkë për dekada që kanë vdekur në të njëjtën kohë (aka që vdesin nga një zemër e thyer).

Nëse po, atëherë ndoshta e dini mirë se kjo përvojë është e vërtetë dhe mund të dëmtojë. Epo, kjo ndjenjë ka një emër: sëmundje dashurie.

Çfarë do të thotë të ndihesh i mërzitur nga dashuria?

Dashuria nuk është një gjendje e njohur klinikisht e shëndetit mendor. Përkundrazi, është një përgjigje biologjike.

Kur jeni të mallkuar nga dashuria, mund të jeni të zhytur nga mendimet ose ndjenjat e mallit për dashurinë romantike të dikujt. Përvoja e të ndierit të mërzitur mund të ndryshojë në bazë të rrethanave unike të secilit skenar.

Ju mund të ndiheni të mërzitur nga një sërë situatash, duke përfshirë por pa u kufizuar në:

Disa njerëz mund të thonë se ndihen të mërzitur kur fillojnë të bien në dashuri me dikë të ri. Këto simptoma të dashurisë për të ndier mirë mund të shfaqen si eksitim, epsh ose gëzim i pastër.

Por ndjenjat negative të sëmundjes së dashurisë nuk përputhen me ato emocione pozitive të lidhura me përvojën e dashurisë së shpërblyer, të lumtur dhe të shëndetshme.

Simptomat e sëmundjes së dashurisë

Ka shumë shenja dhe simptoma emocionale dhe mendore të sëmundjes së dashurisë për t'u kujdesur, si p.sh:

A bëhet dikush "sëmuret"? Jo gjithmonë, por është e mundur.

Për shembull, ndoshta ish-i juaj kohët e fundit është ndarë nga ju dhe tani mund të filloni t'ju mungojnë ata.

Në këtë rast, Pareen Sehat, një këshilltare klinike e regjistruar në Vankuver, Kanada, ndan se sëmundja e dashurisë mund të duket kështu:

“Jeni aq të thyer saqë kjo ju pengon rutinën dhe ju pengon të arrini gjëra të rëndësishme. Ju ndiheni tepër të prekshëm dhe të dobët deri në atë pikë sa fillon të ndikojë në shëndetin tuaj fizik.”

Një artikull rishikues i vitit 2017 sugjeron se simptomat e mëposhtme fizike të sëmundjes së dashurisë mund të jenë gjithashtu të pranishme:

Sipas Sehatit, një shpjegim për këto simptoma është se truri juaj mbingarkohet me "hormonin e lumturisë", dopaminën, gjatë fazës fillestare të dashurisë romantike.

Dhe kur ndodh ai nxitim ose tërheqje neurokimike? Futni simptomat e sëmundjes së dashurisë.

Sugjeruar për ju: Si të shëroni një zemër të thyer: 10 këshilla

Dashuria vs

Njerëzit e përdorin termin "dashuri" në mënyrë të ndërsjellë me dashurinë ose limerencë. Por jo të gjithë nënkuptojnë të njëjtën gjë.

“Lovestruck është një metaforë për të rënë në dashuri me dikë shpejt,” shpjegon Sehat. “Nga ana tjetër, sëmundja e dashurisë është një gjendje në të cilën ju ndiheni të trishtuar dhe të pakëndshëm për shkak të mungesës së tjetrit tuaj të rëndësishëm.”

Ajo shton se limerenca është më shumë një pasion apo situatë dashurie e pakënaqur.

Kushtet u intensifikuan duke qenë të mallkuar nga dashuria

Disa kushte të shëndetit mendor mund të intensifikojnë sëmundjen e dashurisë (dhe anasjelltas), si p.sh:

“Këto kushte mund të nxisin dhe intensifikojnë sëmundjen e dashurisë, sepse mund të jeni të mbingarkuar dhe të paaftë për të kontrolluar emocionet tuaja,” shpjegon Sehat.

Ajo shton se ju mund të shkaktoheni lehtësisht apo edhe të keni një atak paniku.

Nëse keni frikë nga braktisja ose truri juaj është natyrisht i ulët në dopaminë nga një gjendje e shëndetit mendor si çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD), mund të ndjeni një "përplasje" më të vështirë pas një ndarjeje ose humbjeje të dikujt që ju bëri të ndiheni të sigurt ose i lumtur.

Dopamina e ulët gjithashtu mund të zmadhojë ndjenjat e sëmundjes së dashurisë.

Sugjeruar për ju: Varësia nga masturbimi: Shenjat dhe çfarë të bëni

Sipas një rishikimi kërkimor të vitit 2018, simptomat e sëmundjes së dashurisë lindin si rezultat i kimikateve të ndryshuara të trurit si p.sh.:

Studiuesit vënë në dukje ngjashmëritë midis neurokimisë tek njerëzit që përjetojnë sëmundje dashurie dhe ata me varësi ose çrregullime të sjelljes kompulsive.

Si të shëroni sëmundjen e dashurisë

Lajm i mirë: Sëmundja e dashurisë mund të jetë e përkohshme dhe ka mënyra për t'u shëruar.

Megjithëse rishikimi i mësipërm i vitit 2018 sugjeron se nuk ka trajtim zyrtar, ka mënyra për t'u qetësuar dhe për të përballuar ndjenjën e dhimbjes nga dashuria që mund t'ju sjellë lehtësim.

Sehat sugjeron këshillat e mëposhtme për shërimin nga sëmundja e dashurisë:

Nëse ndjenja e dhimbjes fillon të ndërhyjë në aftësinë tuaj për të funksionuar çdo ditë, merrni parasysh të flisni me një profesionist të shëndetit mendor. Terapia mund t'ju ndihmojë të kuptoni shkakun rrënjësor të kësaj ndjenje, të përpunoni emocionet tuaja dhe t'ju udhëheqë drejt shërimit.

“Nëse i shtypni ndjenjat tuaja, ato mund të shkaktohen dhe edhe nëse mendoni se jeni rikuperuar, mund të ktheheni në shesh”, thotë Sehat.

Mos e frenoni sëmundjen tuaj të dashurisë. Lëreni që të mund ta përpunoni plotësisht dhe ta lini përgjithmonë.

Përqendrimi kaq shumë në dashurinë e dikujt tjetër mund t'ju çojë gjithashtu që të neglizhoni nevojat tuaja. Mos harroni të kujdeseni edhe për veten.

“Sëmundjet e dashurisë mund të shërohen, ndaj mos u shqetësoni dhe shërohu me ritmin tënd pa frikën se do të gjykohesh”, thotë Sehat.

Sugjeruar për ju: A mund të bëhesh i varur nga një person?

Përmbledhje

Jini të sigurt se ka mënyra për të përballuar sëmundjen e dashurisë.

Të jesh i mallkuar nga dashuria e pashpërblyer, mungesa e partnerit ose në përgjithësi dëshira për dashuri mund të ndihet sikur koha po ndalon, por përpiqu të kujtosh se është e përkohshme dhe lehtësimi mund të vijë nga kujdesi për veten.

Ju mund të ndiheni më mirë pasi të lini të kalojë pak kohë, të shprehni ndjenjat tuaja dhe të flisni për përvojën tuaj me një mik, anëtar të familjes ose terapist të besuar.

Mos harroni se sëmundja e dashurisë është një përvojë e zakonshme dhe ju mund të shëroheni.

Më e rëndësishmja, ju mund t'i lejoni vetes të ndjejë ndjenjat tuaja.

Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Lovesick: Çfarë është dhe si të shërohet”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Shfletoni të gjithë artikujt PumPum app icon
Coupled by PumPum ® Bëhuni intim me partnerin tuaj