10 këshilla për të shëruar një zemër të thyer

Pavarësisht nëse u ndave me ta ose ata u ndanë me ty, një ndarje mund t'ju lërë të ndiheni të zemëruar. Me disa këshilla të kujdesit për veten dhe me shumë dhembshuri për veten, shërimi është i mundur.

Përditësuar së fundi më Korrik 22, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Janar 29, 2022.

Ndarjet zakonisht nuk janë të lehta, pavarësisht nëse ish-partneri juaj i dha fund lidhjes apo ju. Rikujtimi i momenteve të lumtura gjatë kohës tuaj së bashku mund ta bëjë të vështirë kalimin e ndarjes.

Çfarëdo që ndieni tani është normale, megjithatë – qoftë kjo vetmi, poshtërim, refuzim, shkëputje, zhgënjim apo edhe lehtësim.

Për t'ju ndihmuar të lundroni më mirë në procesin e shërimit, ne do t'ju shpjegojmë se përse po ndodh fillimisht thyerja e zemrës. Ne do të shqyrtojmë gjithashtu disa këshilla se si ta kalojmë atë.

Çfarë shkakton thyerje zemre kur një lidhje përfundon?

Dana Bottari, LCSW, një psikoterapiste me bazë në Florida, thotë se në fillimin e një marrëdhënieje, mendimet tona priren të jenë të lumtura dhe emocionuese. “Mund të jemi ndjerë mirë me veten – mendime për kohën kur ish-i ynë komentoi se ishim të bukur apo të pashëm ose sa shumë na donin”, thotë ajo.

Megjithatë, kur marrëdhënia përfundon, mendimet tuaja mund të jenë të përziera. “Ne kemi mesazhet pozitive që na janë dhënë nga ish-i ynë, të kombinuara ndoshta me mendimet tona gjykuese se nuk jemi mjaftueshëm të mirë ose mendime se gjërat nuk na funksionojnë kurrë,” shpjegon Bottari.

Mendimet ndikojnë në ndjenja, dhe ndjenjat ndikojnë në veprime, thotë ajo. Kur ndiheni të mërzitur, mund të përfshiheni në sjellje që zakonisht nuk i bëni. Për shembull, mund të mos bëni dush ose të shmangni takimin me miqtë dhe familjen. “Tani mund të ndihemi më të vetmuar se kurrë”, thotë Bottari.

Gina Moffa, LCSW, një psikoterapiste me qendër në New York City, shton se detajet dhe rrethanat e një ndarjeje përcaktojnë se si ndiheni.

“Nëse mendoni se po e lini dikë në një vend të dhimbshëm pasi t'i jepni fund, mund të jeni të kapluar nga faji dhe trishtimi. Nëse je ai me të cilin është ndarë, mund të jesh në gjendje shoku dhe të kalosh nëpër faza të ndryshme pikëllimi, duke përfshirë zemërimin, pazaret, depresionin dhe ankthin,” shpjegon Moffa.

Këshilla për shërimin e një zemre të thyer

Ndërsa përballeni me humbjen e një marrëdhënieje, këto këshilla mund t'ju ndihmojnë në udhëtimin tuaj drejt shërimit.

1. Merrni kohë për t'u pikëlluar

Nëse është e mundur, përpiquni të mendoni për humbjen e marrëdhënies si një proces pikëllimi.

“Jepini vetes kohë. Mos u mundoni të gjeni dikë të ri menjëherë”, thotë Bottari. “Gjëja më e mirë që mund të bëjmë është të përpiqemi të nderojmë emocionet tona dhe të mos gjykojmë emocionet tona.”

Për të vërtetuar emocionet tuaja, mund t'ju ndihmojë të riformuloni mendimet tuaja. Në vend që të mendoj, "Unë nuk duhet të ndihem kaq i trishtuar", Bottari rekomandon të mendosh, "Unë po përjetoj ndjenja trishtimi dhe kjo është në rregull.”

Ndërsa disa njerëz marrin kohë për të qenë vetëm, për të parë nga brenda ose për të parë një terapist për të përballuar emocionet e ndërlikuara të një ndarjeje, të tjerët mund të shtypin ndjenjat e dhimbshme dhe të hidhen në një marrëdhënie tjetër. “Unë nuk e rekomandoj këtë. Na duhet kohë për të shëruar atë që është shkatërruar”, thotë Moffa.

“Ne kemi nevojë për kohë për të parë brenda dhe për të inventarizuar se cilat modele mund të kemi marrë në marrëdhëniet me ne që nuk funksionojnë më. Ne duhet të kujdesemi për zemrat tona të plagosura dhe të gjejmë kohë për të lejuar që shërimi të ndodhë me kohën, kujdesin, butësinë dhe vetëkuptimin më të thellë”, thotë ajo.

2. Gjeni një burim të ri gëzimi

Kur gjeni kohë për vetë-kërkim dhe rilidhje, Moffa thotë se kjo mund të çojë në lidhje me atë që dikur mund t'ju ketë sjellë paqe, gëzim ose frymëzim, por që është lënë në pritje gjatë marrëdhënies suaj.

“Ne mund të jemi më të hapur për t'u thënë "po" gjërave, njerëzve dhe përvojave të reja si një mënyrë për të eksploruar një ndjenjë lirie të sapogjetur, edhe nëse kjo dhemb", thotë ajo.

Bottari sugjeron të shtyni veten për të bërë gjëra, edhe kur nuk ju pëlqen. “Mundësitë janë, edhe pasi të keni takuar një mik për drekë, të arrini në shtëpi duke u ndjerë më mirë sesa të kishit qëndruar në shtëpi,” thotë ajo.

3. Bëni një listë të asaj që ju pëlqen tek vetja

Kur ndiheni të ulët për veten tuaj, merrni parasysh të bëni një listë të të gjitha gjërave të mira që keni bërë për partnerin tuaj të kaluar ose të gjitha cilësitë që ai pëlqente tek ju - dhe cilësitë që ju pëlqeni tek vetja.

Për shembull, ju mund të shkruani një listë të dashurisë për veten si kjo:

Ju gjithashtu mund t'ju duket e dobishme të shkruani një listë të gjërave pozitive që do të bëni në marrëdhëniet e ardhshme.

Nëse preferoni të mos mendoni për marrëdhëniet, Bottari sugjeron të kërkoni në internet për vetëpohime që ju bëjnë jehonë, si p.sh.:

“Recitojini këto kur keni mendime negative ose vetëshkatërruese,” thotë Bottari.

4. Pranoni mendimet për ish-partnerin tuaj

Kur lindin mendime për ish-in tuaj, përpiquni të mos i ndaloni ose bllokoni ato. Në vend të kësaj, thotë Bottari, praktikoni të jeni "dëshmitar" i këtyre mendimeve. Kur të vijnë mendimet, bëni një hap prapa dhe pranojini ato.

“Ti e di që po i përjeton ato; ato kalojnë nëpër mendjen tuaj. Ju i vëzhgoni ato. Ju praktikoni t'i vëzhgoni dhe t'i lini të shkojnë, "shpjegon ajo.

“Në momentin që i kushtoni vëmendje njërës dhe e etiketoni atë si diçka 'të rëndësishme', nuk jeni më dëshmitarë të tyre. Ju tani po i gjykoni ata. Gjykimi sjell më shumë emocione negative pasi pritshmëritë tuaja nuk u përmbushën.”

5. Shprehni nevojat tuaja të tjerëve

Nëse nuk jeni gati të takoni miqtë jashtë ose e keni të vështirë të përmbushni angazhimet, përpiquni t'i ndani ndjenjat tuaja me të tjerët.

“Përpiquni të rishikoni nevojat tuaja në këtë moment dhe t'u tregoni të tjerëve se me çfarë keni të bëni”, thotë Bottari. “Shumë njerëz janë ndjerë në të njëjtën mënyrë dhe do të kuptojnë se mund t'ju duhet pak kohë për t'u kthyer në gjendjen tuaj normale.”

6. Kthejeni vëmendjen tuaj drejt të tjerëve

Kur dhimbja e një ndarjeje është shumë e vështirë për t'u përballuar, mund të zbuloni se përqendrimi në nevojat e të tjerëve mund të ndihmojë në sjelljen e ndjenjave të mirëqenies dhe t'ju largojë nga përqendrimi te vetja, shpjegon Bottari.

Konsideroni vullnetarizmin në një kuzhinë lokale supë ose strehimore kafshësh, të ndihmoni një mik në nevojë me ushqime ose pastrim, ose të prisni barin e një fqinji.

7. Lërini emocionet të rrjedhin

Mund t'ju duket e dobishme të flisni me një mik të besuar, anëtar të familjes ose terapist për emocionet që lidhen me ndarjen ose ish-partnerin tuaj.

Nëse nuk jeni të kënaqur të ndani të gjitha ndjenjat tuaja, merrni parasysh t'i shkruani ose të meditoni rreth tyre. Ju gjithashtu mund të angazhoheni në një projekt tjetër, të tillë si piktura, që mund t'ju ndihmojë të çlironi atë që keni në mendje.

8. Gjeni lehtësim në stërvitje dhe lëvizje

Hulumtimet tregojnë se ushtrimet mund të reduktojnë stresin. "Përdorni stërvitjen si një rrugëdalje të shëndetshme për të menaxhuar ndjenjat e ankthit, trishtimit, letargjisë dhe stresit," thotë Bottari.

Një shëtitje e përditshme, një shëtitje me biçikletë ose video stërvitje në internet janë mënyra për të futur ushtrimet në rutinën tuaj të përditshme kur ndiheni të trishtuar ose të stresuar për ndarjen.

9. Shmangni aktivitetet që ju kujtojnë ish-in tuaj

Nëse vazhdoni të ndiheni të mbingarkuar nga mendimet dhe emocionet e padëshiruara, mendoni të qëndroni larg vendeve, muzikës dhe njerëzve që ju kujtojnë ish-in tuaj për pak kohë.

“Mundohuni të shkoni në vende që ju bëjnë të ndiheni të sigurt. Rrethojeni veten me njerëz që kujdesen për ju. Shkoni në vende ku nuk keni qenë kurrë. Bëni një udhëtim ditor dhe eksploroni,” sugjeron Bottari.

10. Bëni kuptimin e ndarjes

Nëse është e mundur, përpiquni t'i jepni kuptim përfundimit të marrëdhënies ose pranoni se nuk ka kuptim pse ajo përfundoi.

“Me kalimin e kohës, mund të kuptoni se fundi i marrëdhënies suaj ishte përfundimisht në interesin tuaj më të mirë. Megjithatë, është e mundur që nuk mund të gjeni ndonjë pozitiv në përfundimin e marrëdhënies. Të dyja janë përfundime të vlefshme. Mundohuni të keni besim dhe vazhdoni të ecni përpara”, thotë Bottari.

Le të përmbledhim

Një ndarje mund t'ju bëjë të ndiheni të trishtuar dhe të vetmuar, pavarësisht se kush vendosi të ndahej. Të kalosh me biçikletë nëpër një sërë ndjenjash pas një ndarje është normale, veçanërisht nëse ishte e papritur.

“Ne harrojmë se duhet të rritemi, të ndryshojmë dhe të mësojmë. Kjo nuk ndodh gjithmonë në të njëjtën kohë ose në të njëjtën mënyrë në një marrëdhënie”, thotë Moffa.

“Ndonjëherë, një person ndryshon dhe tjetri jo. Pra, jini të butë me veten. Ju po ndryshoni, po rriteni dhe po shëroheni. Ne nuk mund ta bëjmë këtë me forcë.”

Mbani mend, është mirë të mos ndiheni mirë për një kohë. Jepini vetes kohë për të përpunuar humbjen e marrëdhënies dhe praktikoni dhembshurinë për veten.

Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “10 këshilla për të shëruar një zemër të thyer”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Shfletoni të gjithë artikujt